OKULISTYKA

ZAKRES BADAŃ I ZABIEGÓW

Co robimy

Konsultacje

Konsultacja specjalistyczna

Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku - I część (badania wstępne)

Kwalifikacja do operacji zaćmy

Kwalifikacja do zabiegu iniekcji doszklistkowej

Kwalifikacja do drobnego zabiegu

Dobór soczewek miękkich sferycznych

Wypisanie recepty

Wypisanie zaświadczenia lekarskiego

Badania

Badanie dna oka

Badanie OCT (jedno oko)

Badanie kontrolne po zabiegu laserowej korekcji wady wzroku

Badanie kontrolne po zabiegu zaćmy z jaskrą z doborem okularów

Badanie OCT (dwoje oczu)

Badanie GDX (dwoje oczu)

Badanie histopatologiczne

Komputerowe badanie wzroku

Krzywa dzienna ciśnienia wewnątrzgałkowego

Pierwsza perymetria

Badanie kontrolne po zabiegu zaćmy z doborem okularów

Kolejna perymetria

Perymetria jednego oka

Płukanie kanalików łzowych

Pachymetria (jedno oko)

Tonometria aplanacyjna

USG gałki ocznej w prezentacji A i B

Badanie UBM ( USG przedniego odcinka oka)

Zabiegi i operacje

Usunięcie brodawki lub kaszaka

Usunięcie kępki żółtej

Operacje powiekowe

Usunięcie gradówki

Laseroterapia

YAG (irydotomia, kapsulotomia, trabekuloplastyka)

Operacje zeza

Operacja usunięcia zaćmy

Iniekcja doszklistkowa

Operacja przeciwjaskrowa powodująca obniżenie ciśnienia śródgałkowego (jedno oko)

Chirurgia jaskry

Choroby przedniego odcinka oka

Choroby Siatkówki

Zwyrodnienie Plamki Żółtej

Co to jest zaćma?

Co to jest zaćma

Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka. Kiedy masz zaćmę, światło ma trudności z dostaniem się do oka, co powoduje niewyraźne widzenie, które może sprawiać wrażenie, jakby patrzyło się przez zamglone okno.


Zaćma może pojawiać się naturalnie w miarę starzenia się. Rozwija się stopniowo, jak kurz powoli gromadzący się na przedniej szybie samochodu. Na początku możesz nie zauważyć żadnych zmian w swoim widzeniu, ale w końcu zaczniesz zauważać objawy.


Jedynym sposobem na pozbycie się zaćmy jest zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się zmetniałą naturalną soczewkę oka i zastępuje ją sztuczną soczewką, zwaną soczewką wewnątrzgałkową.

 

co-to-jest-zacma

 

8 na 10 uczestników badania nie w pełni znało objawy zaćmy.* Naucz się rozpoznawać objawy zaćmy i pamiętaj o zaplanowaniu regularnych wizyt u swojego okulisty.

Objawy zaćmy

Zamglone lub rozmyte widzenie

Kiedy masz zaćmę, może Ci się wydawać, że patrzysz przez zamglone lub brudne okno. Na początku tylko efekt zamglonego obrazu nie jest bardzo widoczny i nie przeszkadza w codziennym funcjonowaniu. Jednak w raz z upływem czasu zaćma rozwija się i efekt niewyraźnego widzenia, jak za mgłą narasta, a widziane obrazy mogą stać się wyblakłe i bardziej rozmyte.

Problemy z widzeniem w nocy

W miarę postępu zaćmy, coraz mniej światła dociera do siatkówki. Utrudnia to także widzenie w nocy i prowadzenie samochodu po zmierzchu. Możesz także potrzebować więcej światła w pomieszczeniach do wykonywania takich czynności, jak na przykład czytanie.

Wrażliwość na światło i olśnienie

Zaćma może sprawić, że twoje oczy będą bardziej wrażliwe na światło. Możesz zauważyć, że oświetlenie wewnętrzne wydaje się zbyt jasne i doświadczać problemów z widzeniem w jasnym świetle słonecznym.

Widzenie „aureoli” wokół świateł

 

Kiedy masz zaćmę, możesz widzieć aureolę wokół źródeł światła. Możesz także zauważać odblask wokół latarni ulicznych i sygnalizacji świetlnej, co utrudnia prowadzenie pojazdów nocą.

Blaknięcie lub żółknięcie kolorów

W początkowej fazie rozwoju zaćmy kolory mogą wydawać się wyblakłe. Stopniowo widziane obrazy mogą mieć żółtawo-brązowy odcień, a w zaawansowanym stadium zaćmy może dojść do sytuacji, w której  pojawi się problem z odróżnieniem czerni, niebieskiego i fioletu.

Podwójne widzenie

 

Zaćma może czasami powodować podwójne widzenie. Może dziać się tak nawet wtedy, gdy patrzysz tylko jednym okiem.

Częste zmiany recept na okulary lub soczewki kontaktowe

 

Być może będziesz musieć częściej wymieniać okulary lub soczewki kontaktowe. O dziwo, niektóre osoby z zaćmą mogą nawet zauważyć poprawę widzenia do bliży i przez pewien czas mogą nie potrzebować okularów do czytania. Ten efekt, który nazywamy „drugim wzrokiem”  zwykle znika, gdy zaćma postępuje.

Zabieg usunięcia zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy

Ważne jest, aby porozmawiać z okulistą przed zabiegiem usunięcia zaćmy. Taka rozmowa pomoże Ci się upewnić, że wiesz, jakich efektów możesz się spodziewać i jak dbać o oczy po zabiegu.

Pobierz broszurę informacyjną dla pacjenta przed Twoją następną wizytą i dowiedz się, co możesz zyskać dzięki soczewce PanOptix.

Kiedy powinienem poddać się operacji zaćmy?

Niekiedy zaćma rozwija się powoli, w innych przypadkach postęp choroby następuje w bardziej dynamiczny sposób. Postępujące zmętnienie soczewki sprawia, że wzrok stopniowo się pogarsza, a okulary lub szkła kontaktowe, które wcześniej się sprawdzały, nie są już wystarczające, aby zapewnić ostre widzenie.

 

Wskazane jest aby osoby, które ukończyły 60 rok życia przechodziły kontrolne badanie wzroku raz w roku. Dzięki temu zaćma może zostać zdiagnozowana na wczesnym etapie rozwoju, a szybkie leczenia zapobiegnie wystąpieniu objawów pogarszających komfort życia. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego wzroku lub podejrzewasz u siebie zaćmę, umów się na wizytę u swojego specjalisty.

 

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące widzenia lub uważasz, że możesz mieć zaćmę, jak najszybciej udaj się do specjalisty. Nie czekaj z decyzją, aż Twój wzrok się pogorszy. Im wcześniej zdiagnozujesz problem, tym szybciej możesz uzyskać dostęp do leczenia.

Możesz zacząć od rozmowy o swoim widzeniu ze specjalistą, który oceni Twój wzrok, na przykład optometrystą, który jeśli będzie to konieczne, skieruje Cię do okulisty.

Twój okulista przejrzy Twoją historię leczenia i przeprowadzi odpowiednie badania.

Twój okulista jest właściwym specjalistą, z którym możesz porozmawiać o leczeniu zaćmy i związanych z nią możliwościach dla Ciebie. Lektura informacji dostępnych na tej stronie pomoże Ci dobrze przygotować się do rozmowy z okulistą i podjęcia aktywnej roli w opracowaniu planu leczenia, który odpowie na Twoje oczekiwania.

Refrakcyjna wymiana soczewki

Co to jest refrakcyjna wymiana soczewki?

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE), inaczej wymiana soczewki bez zaćmy, jest planowym zabiegiem chirurgicznym stosowanym do korekcji różnych zaburzeń widzenia, nawet u osób bez zaćmy.

 

Technika chirurgiczna RLE jest odmianą standardowego zabiegu usunięcia zaćmy. Główną różnicą jest to, że RLE dąży do uzyskania wyraźnego widzenia u osób z wadą refrakcji (wadą wzroku / zaburzeniami zdolności oka do skupiania światła) przy braku zaćmy.

 

Dzisiaj RLE staje się coraz częściej wybieraną metodą korekcji starczowzroczności (prezbiopii), służącą ograniczeniu konieczności noszenia okularów korekcyjnych.

Rodzaje soczewek

Acrysof® IQ PanOptix®

Trójogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa, zapewniająca dobre widzenia dali, bliży i odległości pośrednich po operacji usunięcia zaćmy.

Acrysof® IQ PanOptix® to soczewka trójogniskowa najnowszej generacji, która została opracowana z myślą o pacjencie, by po operacji usunięcia zaćmy zapewnić dobre widzenie w każdej odległości.

Jej zastosowanie pozwala na uzyskanie po operacji dobrego widzenia nie tylko z daleka, lecz także z bliska i na odległości pośrednie – od 40 do 80 cm, co pozwala osiągnąć efekt naturalnego widzenia. Umożliwia to komfortowe przesuwanie wzroku po obiektach znajdujących się w różnej odległości i wykonywanie codziennych czynności, bez konieczności zakładania okularów. Większość czynności wykonywanych na co dzień, takich jak: praca na komputerze, korzystanie ze smartfona wymaga skupienia wzroku w odległości ok. 60 cm, czyli pomiędzy widzeniem dali a bliży. Soczewka Acrysof® IQ PanOptix® zapewnia dobre widzenie także w tym zakresie. Soczewka Acrysof® IQ PanOptix® pozwala na skuteczną korekcję prezbiopii (starczowzroczności).

Dodatkowo, jej innowacyjna budowa rozdziela światło w oku w taki sposób, że nawet przy ograniczonym oświetleniu pozwala na zachowanie najlepszej możliwej ostrości widzenia na wszystkie odległości.

Acrysof® IQ PanOptix® Toric

Trójogniskowa, toryczna soczewka wewnątrzgałkowa, korygująca astygmatyzm i zapewniająca dobre widzenia dali, bliży i odległości pośrednich po operacji usunięcia zaćmy.

Acrysof® IQ PanOptix® to soczewka trójogniskowa najnowszej generacji, która została opracowana z myślą o pacjencie, by po operacji usunięcia zaćmy zapewnić dobre widzenie w każdej odległości, a także korekcję astygmatyzmu.

Jej zastosowanie pozwala na uzyskanie po operacji dobrego widzenia nie tylko z daleka, lecz także z bliska i na odległości pośrednie – od 40 do 80 cm, co pozwala osiągnąć efekt naturalnego widzenia. Umożliwia to komfortowe przesuwanie wzroku po obiektach znajdujących się w różnej odległości i wykonywanie codziennych czynności, bez konieczności zakładania okularów. Większość czynności wykonywanych na co dzień, takich jak: praca na komputerze, korzystanie ze smartfona wymaga skupienia wzroku w odległości ok 60 cm, czyli pomiędzy widzeniem dali a bliży. Soczewka Acrysof® IQ PanOptix® Toric zapewnia dobre widzenie także w tym zakresie. Soczewka Acrysof® IQ PanOptix® pozwala na skuteczną korekcję prezbiopii (starczowzroczności).