Co to jest zaćma

Zaćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka. Kiedy masz zaćmę, światło ma trudności z dostaniem się do oka, co powoduje niewyraźne widzenie, które może sprawiać wrażenie, jakby patrzyło się przez zamglone okno.


Zaćma może pojawiać się naturalnie w miarę starzenia się. Rozwija się stopniowo, jak kurz powoli gromadzący się na przedniej szybie samochodu. Na początku możesz nie zauważyć żadnych zmian w swoim widzeniu, ale w końcu zaczniesz zauważać objawy.


Jedynym sposobem na pozbycie się zaćmy jest zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwa się zmetniałą naturalną soczewkę oka i zastępuje ją sztuczną soczewką, zwaną soczewką wewnątrzgałkową.

 

co-to-jest-zacma

 

8 na 10 uczestników badania nie w pełni znało objawy zaćmy.* Naucz się rozpoznawać objawy zaćmy i pamiętaj o zaplanowaniu regularnych wizyt u swojego okulisty.

Objawy zaćmy

Zamglone lub rozmyte widzenie

Kiedy masz zaćmę, może Ci się wydawać, że patrzysz przez zamglone lub brudne okno. Na początku tylko efekt zamglonego obrazu nie jest bardzo widoczny i nie przeszkadza w codziennym funcjonowaniu. Jednak w raz z upływem czasu zaćma rozwija się i efekt niewyraźnego widzenia, jak za mgłą narasta, a widziane obrazy mogą stać się wyblakłe i bardziej rozmyte.

Problemy z widzeniem w nocy

W miarę postępu zaćmy, coraz mniej światła dociera do siatkówki. Utrudnia to także widzenie w nocy i prowadzenie samochodu po zmierzchu. Możesz także potrzebować więcej światła w pomieszczeniach do wykonywania takich czynności, jak na przykład czytanie.

Wrażliwość na światło i olśnienie

Zaćma może sprawić, że twoje oczy będą bardziej wrażliwe na światło. Możesz zauważyć, że oświetlenie wewnętrzne wydaje się zbyt jasne i doświadczać problemów z widzeniem w jasnym świetle słonecznym.

Widzenie „aureoli” wokół świateł

 

Kiedy masz zaćmę, możesz widzieć aureolę wokół źródeł światła. Możesz także zauważać odblask wokół latarni ulicznych i sygnalizacji świetlnej, co utrudnia prowadzenie pojazdów nocą.

Blaknięcie lub żółknięcie kolorów

W początkowej fazie rozwoju zaćmy kolory mogą wydawać się wyblakłe. Stopniowo widziane obrazy mogą mieć żółtawo-brązowy odcień, a w zaawansowanym stadium zaćmy może dojść do sytuacji, w której  pojawi się problem z odróżnieniem czerni, niebieskiego i fioletu.

Podwójne widzenie

 

Zaćma może czasami powodować podwójne widzenie. Może dziać się tak nawet wtedy, gdy patrzysz tylko jednym okiem.

Częste zmiany recept na okulary lub soczewki kontaktowe

 

Być może będziesz musieć częściej wymieniać okulary lub soczewki kontaktowe. O dziwo, niektóre osoby z zaćmą mogą nawet zauważyć poprawę widzenia do bliży i przez pewien czas mogą nie potrzebować okularów do czytania. Ten efekt, który nazywamy „drugim wzrokiem”  zwykle znika, gdy zaćma postępuje.